CHWAŁA BOHATEROM - CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Polskie miejsca pamięci na Kresach - Rodacy Bohaterom

WSPOMÓŻ ZADANIE

Od początku działalności Stowarzyszenia jedną z ważniejszych dziedzin aktywności jest dbałość o miejsca polskiej pamięci narodowej na Kresach. Często odwiedzamy polskie, kresowe nekropolie - zarówno te znane i wielkie, takie jak Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, czy też wileńska Rossa, ale również małe, leśne cmentarzyki - zagubione gdzieś w Puszczy Nalibockiej, Rudnickiej czy Ruskiej. Stawiamy znicze, porządkujemy groby, czasem odnawiamy kwatery, czy wręcz budujemy je od podstaw. To dla nas bardzo ważne zadanie. Jest ono oznaką pamięci o naszej kresowej historii i kresowych Bohaterach. Jest również symbolem pamięci o Rodakach, którzy ciągle zamieszkują te piękne zakątki dawnej Rzeczpospolitej, i dla których ważny jest fakt, że w Ojczyźnie jeszcze ktoś pamięta o Tych wszystkich, którzy za polskość Kresów oddali swoje życie.

Na stronie tego projektu pragniemy przybliżyć Państwu nasze działania, pokazać fotografie, zabrać w daleką podróż do krain polskich mogił. Pokażemy wielkie cmentarze, małe wiejskie cmentarzyki i prawie zupełnie zapomniane leśne groby. Pokażemy i opiszemy naszą pracę i nasze wzruszenia.

Zapraszamy na Kresowe Miejsca Pamięci !

UPAMIĘTNIANIE ROCZNIC i WYDARZEŃ

Operacja Ostra Brama - lipiec 2016

Operacja Ostra Brama - wyprawa na Wileńszczyznę 2015

70 Rocznica Operacji Ostra Brama - Wileńszczyzna 12-15.07.2014

Stowarzyszenie Odra-Niemen  razem z wileńskimi weteranami AK, warszawskimi kombatantami WiN, dolnośląską młodzieżą-laureatami konkursu "Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie naszej wolności", przyjaciółmi z Patriotycznego Głogowa, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” z Warszawy -  Korpus JS 1405 im. Bohaterów Warszawy, członkami naszego stowarzyszenia złożyliśmy wieńce i znicze na grobach poległych żołnierzy AK na Rossie, w Kolonii Wileńskiej i w Kalwarii Wileńskiej oraz w Krawczunach. Odwiedziliśmy także Zułów i Ponary. Wyprawa obfita była w wiele wzruszeń i spotkań ze wspaniałymi Polakami z Wileńszczyzny.

 Operacja Ostra Brama - Grodzieńszczyzna - lipiec 2013 rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 KRESOWE ZADUSZKI

w-holdzie-2.jpg (73 459 bytes)

 

Kresowe Zaduszki 2015

 

Kresowe Zaduszki 2014

 

Kresowe Zaduszki 2013